Trzy animacje, które wzruszają i uczą

Animacja, wbrew pozorom towarzyszy człowiekowi już od czasów prehistorycznych. To właśnie w Paleolicie tworzono pierwsze animacje w rysunkach na skalnych – zwierzęta i ludzie mieli wiele kończyn, co miało imitować ruch. A to tylko jeden z przykładów – po więcej odsyłam na Wikipedię.

Współczesna animacja

W dzisiejszych czasach film animowany wiedzie prym jeśli chodzi o produkcje dla najmłodszych, które możemy zobaczyć na dużym ekranie. Nie ma w tym zupełnie nic dziwnego – technologia poszła naprzód, animacja jest coraz bardziej rzeczywista i zwyczajnie, coraz bardziej zachwyca. Film animowany – zaznaczę tylko, że skupiam się tutaj na kulturze zachodniej – przestał być tylko bajką dla najmłodszych. Dorosły, rodzic czy starsza osoba w ogóle – znajdzie we współczesnej animacji również coś dla siebie. I się zachwyci. I się wzruszy.

3 animacje, które Cię wzruszą i czegoś nauczą (albo przypomną to, o czym zapomnieliśmy)

1. W głowie się nie mieści – zaskakująca i całkowicie inna produkcja filmowa niż wszystkie, które do tej pory mieliśmy okazję poznać. W zasadzie jest dosyć minimalistyczna. Życiem Riley i każdego człowieka kieruje pięć emocji: Radość, Smutek, Gniew, Odraza i Strach. Każda z nich ma swoją personifikacje i wypełnia odpowiednie funkcje w centrum dowodzenia, które, a jakże by inaczej, znajduje się w mózgu. W głowie się nie mieści to piękna animacja, która wzrusza od pierwszych minut, bo właściwie pokazuje życie w całym jego kolorycie. Nie ma czerni i bieli, jest tęcza emocji i wspomnień, które tracimy i te, które zachowujemy na zawsze. Jest to też historia o dojrzewaniu i o tym, że smutek nie zawsze jest czymś złym z czym należy walczyć.

źródło
źródło

2. Wielka Szóstka – to film, w którym ciekawie jest przedstawiona współczesna sytuacja – wielkie koncerny chcą wykupić mniejszych twórców – ale to tylko tło do całej, pogmatwanej i miejscami tragicznej fabuły. Hiro jest młodym chłopakiem, którego niespodziewanie spotyka tragedia i w gruncie rzeczy cała fabuła rozgrywa się wokół tej tragedii i chęci zemsty. Hiro na szczęście nie jest sam – towarzyszy mu genialny robot – Baymax, którego wielką fanką jestem odkąd zobaczyłam go na plakatach. Wielka Szóstka to film o niezwykłej przyjaźni, o poświęceniu i o zemście, która potrafi zniszczyć. Zniszczyć wszystko.

rxwktkpturbxy9mmgqzymq5mdezm2y3mty0mwy3zmq4n2u2ywrhnjk4ys5qcgeslqmazqgyzqqzzqjckwxnaydnaci
źródło

3. Sekrety morza – to pełna koloru, magii opowieść o dwójce rodzeństwa mieszkającej razem z ojcem i psem na wyspie, na której znajduje się latarnia morska. Po stracie matki chłopiec jest zrozpaczony. Nie potrafi się z tym pogodzić. Jego młodsza siostra Sirsza w pewnym momencie zmusza go do pełnej niezwykłych przygód podróży, w której to odkryją co się właściwie stało z ich mamą. Sekrety morza to niesamowita historia, w której młody widz nie jest traktowany infantylnymi przesłaniami – wszystko jest wysmakowane, niezbyt lekkie, ale za to, zwyczajnie piękne. Metafory życia i śmierci, poplątane z baśniami i otwieraniem serca i pożegnaniem z żalem i smutkiem – coś cudownego, wzruszającego i emocjonującego.

45454_8
źródło

Twórcy dzięki animacji w ciekawy i prosty sposób otwierają nam oczy, niekiedy na coraz ważniejsze tematy, a najmłodszych uczą poprzez zabawę i pokazują im dobro i zło, często w postaci czarno-białej. Na szczęście to się już zmienia, a najmłodszy widz dostaje barwniejsze i mądrzejsze historie.

3 uwagi do wpisu “Trzy animacje, które wzruszają i uczą

  1. Tak się zastanawiam czy odwiedzała Pani mohego bloga – szukam Pani Małgorzaty B która komentowała całkiem niedawni :)

    Wszystkie oglądałam i zgadzam się wszystkie są piękne ale u mnie wygrywa „W głowie sie nie mieści” <3 Szóstka… zapomniałam o tym ;)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.