Kobieta na pierwszym planie | SOŃKA, Ignacy Karpowicz

W świecie literatury napisano już wiele książek o kobietach i dla kobiet. Książek romantycznych, badających psychikę kobiet i książek o kobietach i ich życiu. Znajdziemy wśród tych publikacji książki naukowe, historyczne, obyczajowe, romanse, nowelki i opowiadania. Każda z tych książek blaknie odrobinę w moich oczach po przeczytaniu „Sońki”.

Sońkę, główną bohaterkę powieści Ignacego Karpowicza poznajemy w momencie spotkania z wziętym reżyserem teatralnym. Samochód mężczyzny odmawia posłuszeństwa, zasięgu sieci telefonii komórkowych brak, jedyną duszą spotkaną na tym zapomnianym przez Pana Boga odludziu jest kobieta popasająca krowę. Sonia zaprasza mężczyznę do swojej nędznej chatynki, częstuje świeżym mlekiem i czekoladkami, które trzymała na specjalną okazję. Opowiada mu o swoim życiu, które skończyło się jeszcze przed wojną. Reżyser słucha, pochłania placki, zostaje na całą noc a w głowie układa nowy scenariusz…

catssdfsfgrtyh

Przerwane milczenie

„Sońka” to powieść o latach milczenia. O latach wymazanych z pamięci, o latach, w których skończyło się życie głównej bohaterki. Przed wojną ktoś wyrwał ją z objęć letargu, z objęć szaleństwa. Zmusił, by czuła i kochała. Wojna zbierała srogie żniwo, ciała wrzucano do anonimowych grobów, jednak dla Sonii, wojna była wolnością. Wolnością, która pozwoliła zdjąć kajdany, rozsupłać pętlę zaciśniętą na gardle. Pomimo tego, że straciła wszystko, w pewnym sensie odzyskała siebie. Kobietę, którą była.

„(…) ten świat jest brudny, nawet po deszczu.”

Powieść Karpowicza nastraja czytelnika melancholijnie, może nawet zasmuca. Jest pełna samotności i nienawiści. Jedno dla mnie stało się bardzo wyraźne podczas czytania: opowieści Sońki były poniekąd opowieściami mojej babci. Pamiętam te rzadkie chwile, kiedy babcia wspominała czasy wojny, doły, które kopali i strzały, które przeszywały lasy, kiedy uciekali. Potrafiłam godzinami siedzieć, będąc dzieckiem i słuchać. Tak właśnie czyta się tę książkę – jakby się słuchało historii, które realnie miały wpływ na naszych bliskich.

Podsumowanie

„Sońka” to przede wszystkim powieść o kobiecie, która potrafi przetrwać wszystko. Kobiecie, która nie pragnie sławy, sukcesu czy apartamentu w pięknej dzielnicy. Kobieta, którą Karpowicz opisuje miała wszystko, czego potrzebowała do szczęścia i za to musiała ponieść karę. Musiała zapłacić.


Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Data wydania: 21 maja 2014
ISBN: 9788308053539
Liczba stron: 208

Jest to powieść pełna tragedii i życiowego smutku, nagromadzonych emocji, splątanych ciał i baśniowej poniekąd otoczki. To niezwykła, pulsująca życiem i emocjami historia. Wielowarstwowa. Piękna a jednocześnie przerażająca. Takie historie pisze życie i może właśnie dlatego wniknęła we mnie tak głęboko, poruszyła w mojej duszy tak wiele strun i zapadła w pamięć na bardzo długo.

Nie jest to powieść łatwa, bezpieczna, relaksująca – nie pozostawia na czytelniku suchej nitki. Zalewa nas poetyką akapitów i magicznym realizmem, którego nie sposób nie pokochać. Jednocześnie otula w dziwny i niezwykły sposób, by zaraz potem wyrwać nas i porzucić na skraju rozpaczy. Powieść monument, powieść majstersztyk.

Polecam z głębi swego wstrząśniętego serca.

Książka przeczytana w ramach: Czytelniczego Wyzwania 2016 (Książka o zakazanej miłości) oraz Wielkobukowego Wyzwania 2016 (Książka na jeden chaps)


♥ Follow my blog with Bloglovin ♥

13 uwag do wpisu “Kobieta na pierwszym planie | SOŃKA, Ignacy Karpowicz

 1. Zawsze uważałam, że czytając tę książkę ludzie za bardzo skupiają się na tytułowej bohaterce. A w końcu sam reżyser i jego historia są warte uwagi, nie wspominając o pokazaniu „ciemnej strony” teatru czy pięknej miłości jej męża. I ta bombonierka Wedla…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja widzisz, mnie strasznie fascynował ten wątek, ale jak napisać o tym wystarczająco dobrze by nie rządzić zbyt wiele z fabuły? Z tą książką jest ciężko. Dużo emocji na tych 200 stronach. Może wszyscy skupiamy się na Sonii, bo jest łatwiej. Mimo wszystko.

   Polubienie

 2. Przyznam, że o książce słyszałam, ale do tej pory nie byłam przekonana, że chcę przeczytać. To, że historię czyta się, jakby była opowiadana przez nasza babcię mnie przekonała (chociaż mi to dziadek opowiadał o dołach i ucieczkach). Na pewno po nią sięgnę.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.