Córki Hańby, Jasvinder Sanghera

Przeczytałam wiele książek związanych z kulturą muzułmańską, często zaglądam na bloga polskich muzułmanek (klikamy), wiem jakie mają zwyczaje i tradycje… mimo to, czytając „Córki Hańby” byłam zszokowana. Budziłam się nocami, a przed oczami miałam wyobrażenia tragedii i zbrodni dokonanych na kobietach… w imię czego? Honoru– bo honor jest ważniejszy niż rodzicielska miłość, niż prawo… Honor i to, jak postrzegana jest rodzina jest najważniejsze…
Jasvinder Sanghera jest działaczką i orędowniczką praw kobiet, która urodziła się w Derby. Jest współzałożycielką Karma Nirvana (klikamy), organizacji pomagającej kobietom zmuszanym do małżeństw itp. Sama uciekła z domu, by uniknąć ślubu z zupełnie obcym dla siebie mężczyzną w wieku zaledwie kilkunastu. O tych doświadczeniach opowiada w swojej debiutanckiej powieści „Zhańbiona”.


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 248

W książce zawarte są historie Muzułmanek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zostają zmuszone do poślubienia obcych sobie mężczyzn w wieku zaledwie kilkunastu lat. Pod groźbą śmierci zabierane są na „wakacje” do Pakistanu, gdzie ubierane są w piękne szaty i o niczym nie wiedząc, jedynie się domyślając, zostają poślubione mężczyznom, których nigdy wcześniej nie widziały, kuzynom lub obcym, którzy po zdobyciu paszportu zmieniają się diametralnie. Biją je, znęcają się fizycznie i psychicznie, gwałcą… Zagubione dziewczyny do tej pory nie miały się do kogo zgłosić, policja bagatelizowała sprawę, często w ogóle nie podejmując żadnych działań… 
Autorka powieści postanowiła zacząć działać- tak powstała Karma Nirvana (kliknij i przenieś się na stronę organizacji), która stara się pomóc i nagłośnić temat wymuszonych małżeństw, który dotyczy w szczególności kobiet. Jest to przejmująca relacja, pełna bólu i walki. Ciągle jest nadzieja, że kiedyś ten temat przestanie być lekceważony (nie tylko przez społeczeństwo, ale i władze cy policję) i przestanie być tematem Tabu, o którym się nic nie mówi. 
Czytając książkę czułam się, jakby ktoś wbijał w moją duszę sztylety. Wstrząsnęła mną, mimo że wiedziałam jaką pozycję mają kobiety w świecie muzułmańskim. Nie zdawałam sobie jednak sprawy, że w Europie, nadal kobiety tak cierpią, ale nie tylko one… bo przecież w wymuszonych małżeństwach cierpią również mężczyźni…  
Podziwiam każdą z kobiet, których historie opisuje Jasvinder i ją samą, za odwagę i wolę walki. Stała się bohaterką w oczach Brytyjek i zasłużenie dostała tytuł Kobiety Roku.

Książkę polecam. Mimo ogromu cierpienia.

Moja ocena: 6

PS1 Na ostatniej stronie książki jest adres organizacji Karma Nirvana, niestety nie mam dostępu do powieści i nie mogę podać, ani zrobić zdjęcia. Jeśli ktoś ma dostęp, bardzo bym prosiła o kontakt na mój e-mail: mia.89@wp.pl :)
PS2 Ostatnio w „Rozmowach w Toku”, gościem była Amani, Muzułmanka z Wielkiej Brytanii, która zmuszona została do poślubienia obcego mężczyzny, który po ślubie gwałcił ją co noc… Rozmawiano również z autorką powieści „Córki Hańby”,Jasvinder Sanghera. Można obejrzeć ten odcinek online tutaj.

11 uwag do wpisu “Córki Hańby, Jasvinder Sanghera

  1. Bardzo interesujący aspekt, choć tak jak piszesz – z pewnością bolesny. Dodałam bloga muzułmanek do obserwowanych, mam nadzieję, że będzie mi dane przeczytać tę książkę… :)

    Polubienie

  2. A ja właśnie nie chciałam o tym czytać, chciałam uniknąć zetknięcia z kolejną dawką bólu, choćby w literaturze. Dlatego też odmówiłam zrecenzowania tej pozycji i raczej się nie przekonam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.