Mały Książę, Antoine de Saint- Exupery i inne nowele

Ostatnio dużo czytam, może zabrzmi to trochę jakbym się skarżyła, ale może nawet zbyt dużo? Cóż jednak poradzić, gdy za oknem szaleją pierwsze wiosenne burze, a ja jako kobieta, która boi się wszelkiego rodzaju zjawisk, których nie umiem opanować, siedzę w domu (tymczasowo u rodziny mojego lubego, stąd dostęp do internetu) i czytam, co tylko mi w łapki wpadnie,a że moi gospodarze zbyt wielkiego księgozbioru nie posiadają, czytam lektury (!!!), których nie miałam przez te wszystkie lata mojego szkolnictwa. Poza jednym wyjątkiem- „Małego Księcia” przerabiałam w pierwszej klasie gimnazjum, dziś przeczytałam ją po raz drugi :)
Zanim zacznę, notka biograficzna autora „Małego Księcia”
***
Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry (ur. 29 czerwca 1900, zm. 31 lipca 1944) – francuski lotnik, pisarz i poeta. Więcej na Wikipedii: tutaj
***
O tej książce zbyt dużo mówić nie muszę, wszakże każdy ją czytać musiał, gdyż jest to jedna z lektur (chyba że ją ostatnimi czasy usunięto z listy lektur obowiązujących, nie mniej nic mi o tym nie wiadomo),a tym bardziej zdradzać fabuły :) Napiszę jednak,że to książka drogi, którą każdy z nas musi przejść, by odnaleźć to,co najważniejsze… by zrozumieć, jak ważna jest miłość (tu pod postacią więzi między przepełnioną pychą różą a zagubionego Małego Księcia), by odnaleźć swój dom, swoje własne miejsce. Czytając ją po raz pierwszy nie do końca ją rozumiałam. Dziś jednak dostrzegam i rozumiem- dorośli naprawdę komplikują sobie życie, a liczby przepełniają ich serca i dusze. Zapomnieli już (ja sama również!), co tak naprawdę jest ważne w życiu, i o co należy dbać, by nie być sam. Polecam, tym, którzy jej nie czytali- warto czasem przejrzeć na oczy i zatrzymać się i przemyśleć nasze życie.
Moja ocena: 5+


Następną nowelką, którą przeczytałam jest „Na wakacjach”, autorstwa Bolesława Prusa. Najpierw tylko garść informacji, gwoli przypomnienia (wszakże przedstawiać tego sławnego Polaka nie muszę- po milion razy tematyka utworów Prusa była poruszana na lekcjach języka polskiego, by o nim nie wiedzieć):
Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej.
***
Grobowiec Bolesława Prusa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
***
„Na wakacjach” to króciusieńkie opowiadanie, opowiadające przygodę pewnego wiejskiego chłopca. W czasie upalnego lata w wiosce w jednej z chat wybucha pożar (a że ówczesne chaty kryto strzechą i budowano z drewna, ogień szybko się rozprzestrzenia). Nasz bohater pragnie wydostać z płonącej chaty małego chłopca, lecz jemu jak i innym mieszkańcom wioski braknie odwagi. Resztę doczytacie sami, zważywszy że sam utwór ma zaledwie kilka (?) stronic :) Spodobało mi się w tej historii to,że w końcu mogę zobaczyć polską wieś z jakiej pochodzę i to,że sam autor trafnie ocenił męską część ludzkości- a mówią,że to kobiety są słabszą płcią! ;P 
Moja ocena: 4


Następnie pragnę Wam zaprezentować opowiadanie Marii Dąbrowskiej pod tytułem Pielgrzymka do Warszawy”, najpierw krótka notka biograficzna:
Maria Dąbrowska, z domu Szumska, ur. się 6.10 1889 roku w Russowie pod Kaliszem. Zmarła 19.5.1965 roku w Warszawie. Była pisarką (powieściopisarką i nowelistką) i publicystką.
***
Nagrobek Marii Dąbrowskiej w Alei Zasłużonych na Powązkach.
***
„Pielgrzymka do Warszawy” opowiada o pierwszych miesiącach po wyzwoleniu Polaków spod okupacji niemieckiej przez Rosję Radziecką po 1945 roku. Są to wspomnienia o odradzającej się Polsce, powstającej z ruin Warszawy, jak wszystko i wszyscy pragną tej odbudowy- nie ważne co było kiedyś, ważne by iść do przodu. Zawsze razem. Mądre opowiadanie. Polecam!
Moja ocena: 5


Ostatnią nowelą jest nowela Henryka Sienkiewicza pod tytułem„Janko Muzykant”, przedtem, już tradycyjnie krótka wzmianka o autorze:
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.
***
„Janko Muzykant” to poruszająca opowieść o losie niezrozumianego wiejskiego chłopca, który zakochał się w muzyce; w dźwięku skrzypiec. Niczym nie zawinił- ludzka ślepota potrafi skrzywdzić nie jednego, a ludzie rzadko chcą widzieć prawdę. Tak strasznie mi się szkoda tego chłopca zrobiło i doszłam do wniosku,że te osoby, które dziś robią to,co kochają to być może to zasługa ich rodziców, opiekunów, którzy zauważyli tkwiącą w nich pasję i drzemiący talent? Nie wiem- ja takiego szczęścia(być może środków?) nie miałam, nie miał również Janko, którego spotkał tragiczny koniec, o którym zapewne większość wie, gdyż jest to lektura szkolna (której niestety nie przerabiałam). Polecam jednakże na krótki kurs tramwajowy bądź autobusowy ;)
Moja ocena: 5-
Dziś to na tyle. Kiedy się znów spotkamy, nie wiem. Mam nadzieję,że niedługo! :)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny! :*

Jedna uwaga do wpisu “Mały Książę, Antoine de Saint- Exupery i inne nowele

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.