Niewiedza, Milan Kundera

Tym razem książkę przeczytałam w jeden dzień, jakbym jej łaknęła niczym spragniony na pustyni wody. Ta powieść, o której chcę Wam opowiedzieć niesamowicie mną wstrząsnęła. Już dawno tak godnej polecenia powieści nie czytałam :) Dziękuję bardzo za pożyczenie tej powieści Olimpii :*
***

Milan Kundera (ur. 1 kwietnia 1929, Brno) – czeski pisarz, eseista, od 1975 mieszkający i pracujący we Francji, w 1981 przyjął obywatelstwo francuskie, znany przede wszystkim jako autor ‚Nieznośnej lekkości bytu‚. Od grudnia 2009 honorowy obywatel miasta Brna.
(informacja o autorze z Wikipedii : klik)

„Niewiedza” Milana Kundery opowiada historię dwójki emigrantów, których w jakiś szczególnie fatalny sposób po latach znowu połączył los. Powieść tak prawdziwa, jak tylko może być prawdziwe życie. Irena i Joseph wracają do Czech po dwudziestu latach emigracji na obczyźnie. Irena ulokowała swoje serce i nowe życie w stolicy Francji, Paryżu, natomiast Joseph osiadł w Danii. Spotykają się na lotnisku, Joseph do samego końca nie pamięta Ireny, nie wie że spotkał się z nią dawno, w czasach młodości w Pradze i ukradł dla niej z pubu popielniczkę, która ona po wielu latach traktowała jako swoisty amulet. Każde ma swoje wspomnienia na temat Czech, ale życie w innym całkowicie kraju zmienia ich, a oni już nie chcą mieszkać w ojczyźnie. Nikt ich nie pyta o życie emigranta, wszyscy udają, jakby się nic nie stało.
Czy emigracja nadal jest dla większości społeczeństwa czymś nie do pomyślenia? Czy w dobie wolnych granic jesteśmy także wolni od etykietki ’emigrant’, która przecież bardziej szpeci niż zdobi, według niektórych?
Niesamowita powieść o powrotach, nostalgii i tęsknocie. Powroty zawsze są trudne, zawsze sprawiają kłopot…
‚Nostalgia jest cierpieniem spowodowanym przez niespełnione pragnienie powrotu.’
Polecam!
Moja ocena: 6!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.